FOGALOMTÁR

Hőszigetelő üveg

Hiába van jól szigetelt házunk, körbefűtött lakásunk, ha az ablakok rossz minőségűek, nem jól szigetelnek lakásunk, ha az ablakok rossz minőségűek, nem jól szigetelnek- a korszerűtlen üvegszerkezeten át és a régi deformálódott tok és szárnyszerkezet csatlakozásánál- kiszökik a meleg otthonunkból.

A nyílászárók hőveszteségi értéke az „U” érték. Ez azt jelenti, hogy ha egy határolószerkezet „U” értéke 1.0W/m2K, akkor a hőveszteség mértéke 10 Kelvin fok benti-kinti hőmérséklet különbség esetén sem haladja meg az 1.0 Wattot négyzetméterenként.

Szigetelő üvegnek a kettő vagy több üvegrétegből álló szerkezeteket nevezzük, az egyes üvegrétegek között távtartóval és páramentességet biztosító peremzárással, a légrésben különféle típusú gáztöltéssel.

Kétrétegű üvegezés

Az első hőszigetelő üvegszerkezetek két síküveglap összeragasztásával készültek, a két réteg között egy távtartóval. A következő lépés az un. Low-e bevonat(Low-emissivity, jelentése alacsony sugárzási érték), amely egy alacsony emissziójú lágyfém bevonat. Ezen bevonat segítségével a kétrétegű üvegezés hőátbocsátási értéke felére csökkenthető. Jelentősen továbbjavítható az üvegszerkezet hőszigetelő képessége, ha az üvegrétegek közötti teret „levegő” helyett speciális gázokkal töltik meg. Napjainkban leggyakrabban az argongáz töltést használják erre a célra.

Háromrétegű üvegezés

Három üvegrétegből álló szerkezet esetén gyakorlatilag egy plusz „szigetelő kamrát” alakítunk ki, így érve el egy jobb hőszigetelési képességet. Ebben az esetben is fontos a kétrétegű üvegeknél már tárgyalt Low-e bevonat és a gáztöltés alkalmazása a megfelelő eredmény eléréséhez. Legjobb hőtechnikai értéket úgy érik el, hogy az üvegszerkezet első és harmadik üvegtábláját lágyfém bevonatos (Low-e) réteggel látják el és -igény szerint- kripton illetve argongázzal töltik fel. A háromrétegű üvegek alkalmazása esetén fontos szempont az üvegszerkezetek súlya, hiszen, ha ezzel nem számolunk -nagyobb méreteknél- súlyos működésbeli problémák jelentkezhetnek, adott esetben akár balesetveszélyt is teremthetünk.

Biztonsági üvegezés

Biztonsági üvegnek nevezzük a VSG (ragasztott)  üveget, ill. az ESG (edzett) üveget, illetve azok kombinációit. A biztonsági üveg olyan üvegtípus, amelyet kifejezetten úgy terveztek, hogy nagyobb erőhatásoknak is ellenálljon, valamint törés esetén a szilánkok által okozott sérülések lehetőségét minimalizálják. Gyártását vagyon-, és személyvédelmi szempontok tették indokolttá. Elvárássá vált, hogy üvegtáblán keresztül ne lehessen behatolni, speciális esetekben pedig álljon ellent átdobásnak, átesésnek, a lőfegyvereknek, esetleg robbantásnak.
Előállítható két közönséges üveglap ragasztásával (a lapok közé helyezett vékony műanyag fóliaréteggel), vagy az üveglapok hőkezelésével (edzéssel) történő megerősítésével. Az edzett biztonsági üvegek pedig kb. ötször nagyobb terheléseknek is ellenállnak, mint a hagyományos üvegfelületek, de ha mégis eltörnek, akkor sem okoznak sérülést, mivel apró, tompa élű szilánkokra esnek szét. A ragasztásos eljárásnál a fóliaréteg töréskor egyben tartja az üvegfelületet, ami így nem esik szét éles , szilánkokra.

Katedrál üveg

Különböző választható mintázattal ellátott fényáteresztő, de elmosott vagy tompított képet mutató üveg, melyet olyan helyiségek nyílászáróiba ajánlunk, ahol fontos, hogy kívülről ne lássanak be.

Meleg perem

A melegperemes technológia hatékony hőszigetelési megoldás, mely egy speciális megoldásnak köszönhetően mutat fel megnövelt hőszigetelési értéket. A megoldás lényege, hogy az alumínium távtartó helyett műanyag távtartó kerül az üvegek közé, a külső és belső üvegréteg tehát nem találkozik fémmel.Tehát legfontosabb hatása a melegperemes üvegnek, hogy a hőt nerm viszi át egyik üvegfelületről a másikra, így a páralecsapódást és az ez ezáltal okozott gombásodást meggátolja. Másik hatása a hőmegtakarítás, ami az energiaszámlában jelentkezik.

K/U érték

Hőszigetelési együttható. Egy építőanyag K/U értéke megmutatja, hogy az anyag mindkét oldalán 1 m2-es területen a levegő 1 K (C) hőmérséklet különbsége esetén 1 másodperc alatt mekkora hőmennyiség áramlik át. Mértékegysége: W/m2K.

Újabban a K-értéket egyre inkább az U-értékkel helyettesítik. Külön mérhető a nyílászáró profil (Uf), az üvegezés (Ug) hőszigetelési együtthatója. Összehasonlítás esetén a szerkezet együttes értékét (Uw) érdemes figyelni.

Profil

A profil a nyílászárónak az a része, amit köznyelven keretnek vagy toknak mondanak. Ebbe építjük be az üveget.

Középtömítéses ablak

Az ablakok tekintetében beszélhetünk beépítési mélységről, kamraszámról, üvegezési opcióról. De van egy új típusú fejlesztés is, ami az ablakok tömítettségénél kap szerepet.

A hagyományos és legnagyobb forgalmat mutató ütközőtömítéses ablakok mellet megjelentek a középtömítéssel bíró, szélesebb profilok is. A kiváló légnyomási és szélállósági értékeket mutató ütközőtömítéses ablakokhoz képest így még fokozni lehetett ezt a tulajdonságot is.

Az ablakszárny becsukását követően a szárny rányomódik a tokra, így még több ponton kap záródást az ablak. Így a szélállósága "hőszigetelése" is javul.

Sarokmerevítés

A műanyag bejárati ajtók esetében beszélünk sarokmerevítésről. A komolyabb műanyag ajtók minden esetben műanyag és acél sarokmerevítővel vannak szerelve a statikai stabilitás érdekében.

Légkamra

Hogy egy szerkezet hány légkamrás, attól függ, hogy a külső és belső teret hány légréteg választja el a profilszerkezeten belül – ez az érték a profil jellemzője. A légkamrák optimális száma szükséges – egy adott profilvastagság mellett- a maximális hő- és hangszigetelés, valamint a megfelelő statikai tulajdonságok eléréséhez.

Vasalat

Az a része a műanyag nyílászárónak, ami működteti a nyílást/záródást. A felhasználó a kilincs segítségével mozgatja a vasalatot. A megfelelő záródás érdekében fontos a jó minőségű vasalat szakszerű, pontos szerelése.

Vasalati résszellőző

Ez a szellőző típus a kilincs valamely negyedes állásában biztosítja a szellőzés lehetőségét úgy, hogy a bukó-nyíló ablak tetejét 2-7 mm-re megnyitja. Ezt a szellőző típust folyamatos légcsere biztosítására használják. Mivel kézi állítású és elzárható, jól szabályozható, ugyanakkor a nyílt égésterű gázkészülékekhez (ahol előírás a z automata légbevezető) nem elfogadott!

Hibásműködtetés-gátló

Ez egy a vasalatba épített olyan szerkezet, ami nem engedi a nyílászárók bukó/nyíló szárnyát egyszerre bukni és nyílni.

Párkányfogadó

Amikor egy ablakhoz könyöklőt rendelünk, abban az esetben szükséges az ablak alá párkányfogadót felszerelni teljes hosszúságban. A párkányfogadóra azért van szükség, mert a könyöklő nem csupán neki van tolva az ablak tokjához, hanem finoman alá van csúsztatva

Nyitásirányok

A nyílászárók nyitásiránya viszonylag egyszerűen meghatározható:

Pánt felőli oldalon állva, (ebben az esetben magunk felé tudjuk húzni a nyíló szárnyat) amelyik oldalon található a pánt, annak megfelelően balos, illetve jobbos a szerkezet (ha a pánt bal oldalon helyezkedik el BALOS, ha a pánt jobb oldalon JOBBOS a nyitásirány)!